Jaki wybrać dysk SSD?

Dyski półprzewodnikowe zaczynają być coraz bardziej popularne. Co powinieneś uwzględnić przy zakupie takiego dysku?

Polecane dyski SSD


back to menu ↑

Czym jest dysk twardy SSD?

Optymalizacja komputera stacjonarnego lub notebooka nie musi polegać tylko i wyłącznie na wymianie procesora, płyty głównej lub karty graficznej. Żeby przyspieszyć działanie maszyny, powinieneś zastanowić się nad wymianą bardziej niepozornych elementów takich jak na przykład dysk. Im szybszy, tym system będzie sprawniej operował na plikach. Możesz skusić się na zakup pojemniejszego dysku twardego o większej prędkości obrotowej albo też zdecydować się na dysk SSD. Jego budowa jest oparta na pamięci flash. Nośniki SSD charakteryzuje wysoka szybkość odczytu danych i zapisu. Jednak poszczególne modele w bardzo dużym stopniu różnią się pomiędzy sobą parametrami. Możesz wybrać zarówno dysk SSD oparty na interfejsie SATA III, jak i bardziej innowacyjne rozwiązanie, czyli M.2 PCI Express. Bardzo istotna jest również pojemność dysku twardego. Dla mniejszych plików bardzo dobrze sprawdzi się dysk 240 GB lub 256 GB. Jednak o wiele bardziej popularne są modele o pojemności 500 GB, na przykład Crucial MX500 500GB SATA III. W sklepach internetowych i stacjonarnych bez problemu znajdziesz również dyski SSD o pojemności 2 TB, na przykład Crucial MX500 2TB SATA III), a nawet 4 TB. W tym drugim przypadku przykładowy model to Toshiba 4 TB 3.5″ SATA III. Prawda jest taka, że obecnie na rynku jest wręcz gigantyczny wybór dysków twardych SSD. Warto sprawdzić, jakie dyski kupują inni użytkownicy i dopiero wtedy zdecydować się na konkretny model. Czas dostępu do danych w przypadku tego rodzaju urządzenie jest o wiele szybszy niż w przypadku dysków talerzowych, czyli HDD. Ma to oczywiście przełożenie na dużo sprawniejsze działanie systemu operacyjnego oraz programów, które są wymagające pod względem sprzętowym. Gdy masz słaby dysk, to możesz mieć problem nawet z prawidłowym działaniem programu antywirusowego w firmie. Bardzo duże różnice w modelach HDD widoczne są również w czasie przenoszenia plików. To jeszcze nie wszystko. Dyski SSD zużywają o wiele mniej energii elektrycznej i są o wiele bardziej bezawaryjne. Wynika to stąd, że nie posiadają one żadnych ruchomych elementów, czyli talerzy, które mogłyby się przypadkowo uszkodzić. Trzeba jednak tutaj bardzo mocno podkreślić to, że tradycyjne dyski twarde HDD posiadają znaczną przewagę nad SSD głównie pod względem dostępności oraz oferowanych pojemności. Są one o wiele mniej kosztowne, w szczególności w przypadku modeli, które mają pojemność 500 GB i większą. Ich problemem jest jednak występowanie w nich części ruchomych, które mogą być przyczyną utraty danych przy mało sprzyjających warunkach i na innym dostępie do danych. Jak każde urządzenie dyski SSD mają swoje wady oraz zalety. Sam musisz indywidualnie rozstrzygnąć, czy dysk SSD będzie dla Ciebie odpowiedni.

Dysk SSD

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie są zalety i wady dysku SSD?

Dysk SSD może Ci zagwarantować szybką i wydajną pracę. Charakteryzuje się on również bardzo wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Ostatnią jego zaletą jest to, że cicho pracuje. Warto również wspomnieć o tym, że dysk SSD jest odporny na większe wahania temperatury. Tego typu dysk twardy może pracować w temperaturze od -40°C do + 80°C. Dysk SSD wyróżnia się również bardzo małym poborem energii elektrycznej. Jednak musimy tutaj wymienić jeszcze jedną jego wadę, jaką jest wysoka cena, która z pewnością odstraszy wielu użytkowników.

Dysk SSD

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Na jaki dysk SSD powinieneś się ostatecznie zdecydować?

Jeżeli wiesz już, jakie cechy mają dyski półprzewodnikowe, jak również jakie są ich najważniejsze zalety oraz wady, to teraz pora przeanalizować wspólnie z nami najważniejsze parametry techniczne, które mają wpływ na wydajność oraz stabilność pracy dysku SSD. Zwróć uwagę przede wszystkim na szybkość odczytu i zapisu. Najmocniejszą zaletą dysków SSD jest bardzo szybki dostęp do danych. Gwarantuje one również zapis praktycznie bez żadnych opóźnień. Zwykły dysk twardy potrzebuje około 16 milisekund, żeby wykonać zadaną operację.

back to menu ↑

Ranking dysków SSD: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general