Jaki czytnik e-booków kupić?

Jeszcze parę lat temu często mogłeś usłyszeć, że już prawie nikt nie czyta książek i wszyscy tylko przeglądają strony internetowe. Czytelnictwu wróżono szybki i niechybny koniec. Okazało się jednak, że książki nadal bardzo dobrze się sprzedają. Dużą rolę w tym całym procesie odegrały czytniki e-booków. Są to przenośne urządzenia, które są przeznaczone do obsługiwania książek w wersji elektronicznej. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie. Czytniki e-booków są poręczne, wygodne i zawsze możesz mieć taki sprzęt przy sobie. Niezależnie od tego, czy jedziesz na dwutygodniowy urlop, czy idziesz na spacer do pobliskiego parku. W dodatku ekran w czytniku e-booków do złudzenia przypomina standardowy papier. Taki, na którym drukuje się książki. Czy udało nam się Ciebie zainteresować? Jeżeli tak, to zachęcamy Cię do wnikliwego przeczytania tego poradnika zakupowego. Trzy! Dwa! Jeden! Zaczynamy poszukiwania e-booka!

Czy jesteś osobą, która ucieszy się z posiadania e-booka?

Jeżeli myślisz, że czytnik e-book, tak samo jak na przykład smartwatch to gadżet przeznaczony tylko i wyłącznie dla osób młodych, które są na bieżąco z nowinkami technologicznymi, to grubo się mylisz. E-booki bez żadnego wysiłku mogą czytać osoby w każdym wieku. Urządzenia te są tak proste w użytkowaniu, że nie trzeba mieć żadnej zaawansowanej wiedzy, żeby z nich korzystać. Zrozumienie działania czytnika e-booków zajmie Ci nie dłużej niż kilkanaście minut. A jakie są plusy przerzucenia się na czytnik e-booków, zamiast sięgania po tradycyjną książkę? Jeżeli jesteś osobą starszą i pójście do księgarni albo do biblioteki sprawia Ci trudność, to e-book zupełnie zwolni Cię z tego obowiązku. Do czytnika e-booków możesz wgrać sobie taką książkę, jaką tylko będziesz chciał i nie musisz nawet wstawać z kanapy. Jak to mówią przyszłość jest dzisiaj i w tym przypadku to sformułowanie się doskonale sprawdza. W dodatku, z czytnika e-booków możesz korzystać wspólnie z Twoim małym wnuczkiem i przeczytać mu na przykład lekturę szkolną.

Czytnik e-book

fot. AdobeStock

Jaki rozmiar powinien mieć czytnik e-booków?

Wybór wielkości ekranu urządzenia nie powinien być dla Ciebie żadnym wyzwaniem, ponieważ zdecydowana większość czytników e-booków, które są dostępne na naszym rynku, jest wyposażona w sześciocalowy wyświetlacz. Oczywiście, jeżeli tylko trochę bardziej się rozejrzysz, to możesz znaleźć również większe modele, ale zazwyczaj jest to zwykły przerost formy nad treścią. Ekran sześciocalowy jest perfekcyjnym kompromisem pomiędzy wielkością czytnika e-booków, a wielkością tekstu, który znajduje się na jednej stronie. Natomiast mniejsze czytniki e-booków mogą już sprawiać, że ilość tekstu na jednej stronie będzie zbyt duża, a co za tym idzie, bardzo ciężko będzie ją odczytać.

Czytnik e-book

fot. AdobeStock

Jaki wyświetlacz będzie dobrym wyborem w czytniku e-booków?

Musisz mieć świadomość tego, że wyświetlacze w czytnikach e-booków bardzo często są zupełnie odmienne od tych wykorzystywanych na przykład w tabletach albo w największych modelach smartfonów. Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na kupno czytnika e-booków?

Czym jest e-papier, czyli technologia E Ink?

Wyświetlacze w czytnikach e-booków, są stworzone w technologii e-papieru, nazywanej w języku potocznym E Ink. Ich najważniejszą zaletą jest to, że przy świetle dziennym nie produkują one tak szkodliwego dla ludzkich oczu niebieskiego światła. W praktyce oznacza to, że oczy nie męczą się tak bardzo jak w przypadku czytania ciekawej książki na Twoim smartfonie. Oczywiście, że na rynku ciągle jeszcze są dostępne czytniki e-booków z ekranami LCD. Jednak czytnik z E Ink jest o wiele bardziej przyjazny dla ludzkiego wzroku.

A może lepiej wybrać czytnik e-booków z podświetleniem?

Zdecydowana większość czytników e-booków posiada również możliwość doświetlenia ekranu, żeby było możliwe zajęcie się lekturą nawet przy słabym świetle. Ekrany w czytnikach e-booków są przede wszystkim matowe. W praktyce oznacza to, że nie odbijają one światła. Większość czytników ma czarno-białe ekrany. Ilustracje również nie są w związku z tym kolorowe. Jednak jest to niewielki minus.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general