Jaki odtwarzacz Blu-ray wybrać?

Streaming filmów oraz seriali stał się w ostatnich latach bardzo popularny. Ciągle jest jeszcze kilka dobrych powodów, żeby kupić sobie odtwarzacz Blu-ray. Standardowe odtwarzacze Blu-ray są zazwyczaj dosyć tanie. Mimo to jakość obrazu, jaką można z nich wyciągnąć, jest o wiele lepsza w porównaniu z odtwarzaczami DVD albo z filmami dostępnymi w telewizji. Najnowsze modele odtwarzaczy Blu-ray są wyposażone w dodatkowe funkcje, które oferują lepsze wrażenia wzrokowe oraz słuchowe. Jednak dla osoby początkującej, która planuje przerzucić się z oglądania filmów na ekranie komputera, podstawowy model odtwarzacza Blu-ray będzie odpowiednim wyborem.

Polecane odtwarzacze Blu-ray


back to menu ↑

Co powinieneś wziąć pod uwagę, gdy wybierasz odtwarzacz Blu-ray?

Bardzo ważne jest to, z jakim telewizorem chcesz go połączyć. Tego rodzaju odtwarzacze w przeciwieństwie do DVD, są przeznaczone do oglądania na nich filmów o bardzo wysokiej jakości, co najmniej Full HD. Gdy masz telewizor o rozdzielczości ekranu 1080p, to wystarczający będzie dla Ciebie standardowy odtwarzacz Blu-ray. Natomiast, gdy masz w swoim salonie telewizor UHD, to odtwarzacz Blu-ray powinien mieć taką samą rozdzielczość. Oczekiwane rezultaty będziesz mógł osiągnąć wtedy, gdy kupisz odtwarzacz 4K. Klasyczne odtwarzacza są całkowicie kompatybilne z telewizorami HD. Oferują one najwyższą jakość obrazu 1080p. Natomiast jeżeli zależy Ci na tym, żeby oglądać filmy 3D, to powinieneś wybrać bardziej zaawansowany model, który ma funkcję odbierania filmów 3D. Jeżeli jest to dla Ciebie istotne, to musisz wybrać sprzęt z wyższej półki. Jeżeli zależy Ci na streamingu, to mamy dla Ciebie bardzo pozytywną wiadomość. Ta funkcja w odtwarzaczach Blu-ray stała się standardem. Większość podstawowych modeli, które znajdziesz w markecie da Ci możliwość streamingu online, na przykład z Netflixa, z Amazona albo z CDA.

Odtwarzacz Blu-ray

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie funkcjonalności powinien posiadać odtwarzacz Blu-ray?

Stworzyliśmy listę częściej lub rzadziej występujących funkcjonalności odtwarzaczy Blu-ray. Powinieneś się zastanowić nad tym, które z nich są Ci niezbędne. Nie zawsze właściwym dla Ciebie wyborem będzie odtwarzacz, który ma wszystkie dostępne na rynku funkcje. Zachęcamy Ci do porównania funkcji modeli w interesującym dla Ciebie przedziale cenowym. Może być nawet tak, że niektóre modele z wieloma funkcjami, będą mieścić się w Twoim budżecie. Pierwsza bardzo ważna funkcja to HDR. Ta funkcja bardzo szybko staje się czymś normalnym w odtwarzaczach UHD Blu-ray. HDR może jednak być obecne w kilku różnych wersjach. Może na przykład działać wyłącznie w przypadku nagrań odtwarzanych z płyt albo dawać dostęp do funkcji z poziomu aplikacji. Mamy tutaj na myśli na przykład streaming. Modele, które różnią się funkcją nie zawsze muszą być jednocześnie bardzo drogie.

Odtwarzacz Blu-ray

fot. AdobeStock

4K Upscaling to kolejna bardzo istotna funkcja w odtwarzaczach Blu-ray. Jeżeli chcesz kupić odtwarzacz Ultra HD Blu-ray, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ta funkcja będzie już w nim dostępna. Ta funkcja czasami występuje również w budżetowych modelach odtwarzaczy Blu-ray. 4K Upscaling polega na podnoszeniu jakości odtwarzanego obrazu ze standardowych płyt Blu-ray oraz z niektórych płyt DVD. Funkcja ta powoduje, że obraz staje się ostrzejszy oraz dużo bardziej rzeczywisty. W Twoim telewizorze również prawdopodobnie znajduje się funkcja podnoszenia jakości. Jednak jeżeli zależy Ci na tym, żeby osiągnąć jak najlepszy możliwy efekt, to powinieneś podkręcić jakość obrazu na poziomie nagrania. Następna niezwykle istotna funkcja to Dolby Vision vs HDR10. HDR10+ i Dolby Vision to metody realizacji koncepcji HDR. Od nowa określone poziomy jasności zapewniają o wiele lepsze wrażenia wizualnej. HDR10 jest standardem obsługiwanym przez te wszystkie urządzenia. Natomiast Dolby jest jego jeszcze bardziej udoskonaloną wersją z większym potencjałem polepszania obrazu. Tego rodzaju funkcja jest dostępna tylko u niektórych producentów, na przykład LG lub Sony. Natomiast HDR10+ to rozszerzona wersja standardu HDR. Warto sprawdzić też, czy odtwarzacz Blu-ray ma Wi-Fi.

back to menu ↑

Ranking odtwarzaczy Blu-ray: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general