Czym są głośniki aktywne i jakie mają właściwości?

Głośniki aktywne posiadają wbudowany wzmacniacz. Gdy przeczytasz ten artykuł, to dowiesz się, czym są głośniki aktywne i co powinieneś uwzględnić przy ich zakupie. Podpowiemy Ci również, w jakiej sytuacji warto jest kupić głośniki aktywne, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie klasyczny zestaw stereo albo kino domowe. Powiemy Ci też, jakie zalety mają głośniki aktywne.

Czym są głośniki aktywne?

Żeby wytłumaczyć, czym są głośniki aktywne, powinniśmy rozpocząć od tradycyjnych głośników. Te, żeby mogły dobrze grać, potrzebują dodatkowego osprzętu, na przykład wzmacniacza ukrytego w wieży grającej, amplitunera kina domowego albo innego urządzenia audio. To te sprzęty są odpowiedzialne za zasilanie głośników oraz za dostarczanie dźwięku we właściwej dla nich formie. Natomiast w odniesieniu do głośników aktywnych wystarczy je podłączyć do prądu oraz dostarczyć dźwięk. Coraz częściej jest możliwość zrobienia tego bezprzewodowo przez Wi-Fi lub Bluetooth. Najważniejszą zaletą głośników aktywnych jest brak konieczności posiadania dodatkowego urządzenia w postaci wzmacniacza, który zajmuje miejsce. Zazwyczaj wzmacniacz ma również większe możliwości. Na rynku możesz spotkać naprawdę wiele klasycznych kolumn głośnikowych.

Głośnik aktywny

fot. AdobeStock

Czy możesz wybrać głośniki aktywne zamiast standardowego zestawu stereo?

Gdzie zazwyczaj używane są głośniki aktywne? Najważniejszą rolę odgrywają one w zestawach komputerowych. To właśnie bardzo często małe głośniki do komputera są kolumnami aktywnymi. Jest to odpowiednie rozwiązanie, gdy korzystasz z dużego monitora komputerowego. Możesz go wykorzystywać do oglądania serialu albo do grania w gry, gdy chcesz się cieszyć dobrym brzmieniem. Rzadziej będziesz mógł znaleźć standardowe głośniki aktywne zaprojektowane po to, żeby słuchać muzyki w salonie albo po prostu oglądać telewizję. Chociaż możesz znaleźć tego rodzaju głośniki, to są one mało popularne. Zresztą, biorąc pod uwagę ich ograniczone możliwości, w ogóle nie powinno Cię to dziwić. Można założyć, że w tym przypadku takimi głośnikami aktywnymi są soundbary. Są to belki grające. Są one alternatywą dla klasycznych zestawów audio. Nie zajmują one wiele miejsca, ponieważ jest to pojedyncze urządzenie. Jednym z dużych problemów w przypadku standardowych zestawów kina domowego są przewody głośnikowe. Musisz je przeprowadzić od amplitunera, czyli wzmacniacza kina domowego do trzech głośników z przodu, subwoofera, czyli głośnika niskotonowego i do dwóch głośników tylnych. Czasem możesz spotkać się również z bardziej rozbudowanymi konfiguracjami. O ile możesz to bez problemu zrobić w czasie remontu mieszkania i schować przewody w ścianie albo w listwach przypodłogowych, o tyle, gdy właśnie odnowiłeś mieszkanie, to jego kolejna przeróbka może być dla Ciebie zbyt kosztowna. Wtedy możesz albo w ogóle zrezygnować z kupowania głośników aktywnych albo będziesz skazany na bardzo dużą ilość widocznych kabli. Musimy uczciwie przyznać, że nie wygląda to estetycznie. Rozwiązaniem dla Ciebie mogą być nowoczesne głośniki aktywne w standardzie WISA. Stają się one coraz bardziej popularne. Wtedy każdy z głośników aktywnych musisz podłączyć do samodzielnego gniazdka elektrycznego. Natomiast dźwięk do głośników dostarcza się bezprzewodowo.

Głośnik aktywny

fot. AdobeStock

Pozostałe głośniki aktywne, czyli głośniki Wi-Fi i smart głośniki

Nowym rodzajem głośników aktywnych są głośniki Wi-Fi i smart głośniki. Są to zazwyczaj pojedyncze głośniki, które musisz podpiąć tylko do gniazdka elektrycznego. Wyróżniają się one bardzo ładnym wzornictwem, możesz bez problemu łączyć je w pary. Natomiast muzykę możesz puszczać z internetu albo ze swojego smartfona. Wiele modeli jest odpowiednich do obsługi głosowej albo za pomocą asystentów głosowych, na przykład Asystenta Google albo Siri. Asystent Google od niedawna daje możliwość wydawaniu mu komend w języku polskim. Gdy połączysz te głośniki ze sobą w pary, to stworzysz zestaw kolumn stereo. Musisz mieć świadomość, że głośniki aktywne są dostępne na rynku już od bardzo wielu lat. Warto jest się nimi zainteresować.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general