Jaki zestaw stereo wybrać?

Systemy stereo nigdy tak do końca nie przestały być popularne. Ludzie coraz bardziej doceniają możliwość słuchania muzyki na bardzo dobrej jakości urządzenia. Rozwój w tej dziedzinie jest naprawdę ogromny. Natomiast nowoczesne technologie bardzo szybko opanowały rynek. Nowością w tej branży jest wielki come back gramofonów. W tym poradniku omówimy najważniejsze elementy systemu stereo, czyli: kolumny głośnikowe aktywne, wzmacniacze, źródła, przewody. Informacje znajdujące się w tym wpisie pomogą Ci wybrać odpowiedni zestaw stereo do Twojego domu. Musisz pamiętać o tym, że bardzo ważne w systemie audio są funkcjonalność oraz brzmienie. Przed zakupem powinieneś odsłuchać każdy element zestawu. Tylko wtedy będziesz wiedział, czy są one ze sobą kompatybilne.

Jak wybrać kolumny głośnikowe?

Możesz wybierać spośród następujących rodzajów kolumn głośnikowych: podłogowych oraz podstawkowych. My skoncentrujemy się na tych dwóch pierwszych kategoriach, jak również na subwooferach, które również są ważnym elementem w stereo. Wybór kolumny głośnikowej powinieneś rozpocząć od zastanowienia się nad tym, jaki rodzaj brzmienia będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Producenci zazwyczaj mają wspólny dla swoich produktów charakter. To ułatwia odnalezienie ideału, jeżeli chodzi o brzmienie. Każde pomieszczenie jest trochę inne, a jego wpływ na dźwięk jest ogromny. Występują jednak pewne ogólne zasady, które powinieneś wziąć pod uwagę, podczas Twoich poszukiwań. Rozmiar pokoju będzie określał wielkość kolumn. W pomieszczeniach, które mają od 10 do 15 m2 najlepiej sprawdzą się kolumny podstawowe działające w układzie bas-refleks. Umożliwi to osiągnięcie dobrej jakości basu, mimo ich małego rozmiaru. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby dostawić kolumny do ściany, to wtedy powinieneś wybrać model, który ma wylot tunelu bas-refleks do przodu.

Zestaw stereo

fot. AdobeStock

Jak wybrać kolumny podstawkowe?

Małe kolumny mogą być w stanie wydobywać z siebie naprawdę silne dźwięki. Budowa bas-refleks, bardzo sztywny głośnik średnio-niskotonowy Continuum i detaliczna kopułka Decoupled Double Dome, dają gwarancję przestrzennego i rzeczywistego dźwięku. Pomieszczenia, które mają metraż do około 20 m2 dadzą Ci możliwość korzystania z dużych kolumna podstawkowych z subwooferem albo z małych lub średnich kolumn podłogowych. Większa obudowa pozwala uzyskać głębszy oraz szybszy bas. Tutaj możesz wybierać spośród kolumn trójdrożnych, które mają oddzielny głośnik średniotonowy. Gdy decydujesz się na kolumny podłogowe, to powinieneś zastanowić się nad tym, w jaki sposób je ustawić. Odsunięcie ich od ściany na minimum 20 centymetrów będzie sprzyjało tworzeniu głębokiej oraz szerokiej sceny muzycznej. W tej kategorii znajdują się konstrukcje różnego rodzaju, na przykład:  bas-refleks, z membraną bierną oraz zamknięte. Różnią się one głównie przetwarzaniem basu. Natomiast swoje indywidualne preferencje powinieneś określić na podstawie odsłuchu. Możesz wybrać na przykład kolumny podłogowe o bardzo uniwersalnym brzmieniu oraz designie. Głośniki dostosowane do odtwarzania poszczególnych pasm zapewniają uzyskanie naturalnego oraz pełnego brzmienia. Tego rodzaju głośniki najczęściej są dostępne w różnych wykończeniach. Natomiast jeżeli masz duże pomieszczenia, to lepsze będą dla Ciebie potężne, wolnostojące modele kolumn. Są one w stanie wypełnić całe pomieszczenie niezwykle mięsistym brzmieniem. Radzimy Ci zainteresować się modelami trój- albo więcej drożnymi. Wyróżniają się one największym dostępnym zakresem dynamicznym. W większym pomieszczeniu ich właściwe ustawienie, nie będzie stanowiło problemu. Powinieneś pamiętać o tym, żeby nigdy nie dostawiać takich kolumn do ściany, ani nie stawiać ich w rogu pokoju.

Zestaw stereo

fot. AdobeStock

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Zachęcamy Cię do sięgnięcia po kolumny najwyższej klasy, które będą innowacyjnym rozwiązaniem w branży audio. Wybierz takie urządzenie, w którym zastosowano innowacyjne technologie oraz materiały. Takie kolumny podłogowe będą Ci oferowały realistyczny dźwięk, bez żadnych zakłóceń.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general