Jak wybrać nawilżacz powietrza? Jaki model będzie najlepszy?

Przeanalizujemy dzisiaj ofertę rynkową w zakresie nawilżaczy powietrza. Sprawdzimy, jaki są ich najważniejsze parametry. Na który nawilżacz powietrza powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Okres grzewczy, czyli jesień i zima jest bardzo nieprzyjazny dla ludzkiego organizmu. Za suche powietrze powoduje problemy z oddychaniem, ze skórą. Niektóre osoby mają również kaszel, są osłabione. Najczęściej jednak te wszystkie objawy pewnie zrzucasz na wirusy albo złą pogodę. Jednak najczęściej wynikają one stąd, że po prostu powietrze w Twoim domu jest zbyt mało nawilżone. Jakość powietrza, którym oddycha się w domu oraz poziom jego nawilżenia mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie całego Twojego organizmu. Susze powietrze wiąże się z szybszym wysuszaniem oraz podrażnianiem śluzówek, które może prowadzić do częstych infekcji. Również nadmierne łzawienie, przekrwienie oraz szczypanie oczy może być formą ochrony przez zbyt wysuszonym powietrzem. Za suche powietrze jest odpowiedzialne również za problemy z koncentracją oraz bezsenność. Wszystko to powoduje, że powinieneś posiadać w domu odpowiednie urządzenie, które skutecznie nawilży powietrze. Powinieneś go używać nie tylko w czasie okresu grzewczego, ale non stop. Najlepiej jest wybrać nawilżacz powietrza. Natomiast jeżeli chcesz, żeby powietrze w Twoim domu było krystalicznie czyste to polecamy Ci również zakup oczyszczacza powietrza.

Polecane nawilżacze powietrza


back to menu ↑

Jaki nawilżacz powietrza powinieneś wybrać?

Powinieneś sobie zdawać sprawę z tego, że tego rodzaju urządzeń jest w sklepach naprawdę bardzo dużo. Różnią się one między sobą głównie konstrukcją, metodą i skutecznością działania. Z pewnością najbardziej atrakcyjne cenowo są produkty w postaci nakładki, którą możemy zamontować na kaloryferze. Tego rodzaju nawilżacz powietrza musisz napełnić wodą. Działa on pod wpływem ciepła i bardzo powoli nawilża powietrze. To jest naprawdę tanie urządzenie, ale niestety niska cena bardzo negatywnie wpływa na jego skuteczność. Nawilżacze powietrza na kaloryfer mogą dobrze działać na bardzo ograniczonym obszarze. Mogą się dobrze sprawdzić tylko i wyłącznie w niewielkich pomieszczeniach. W dodatku mogą nawilżać powietrze tylko wtedy, gdy są położone na bardzo gorącym grzejniku. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby wybrane przez Ciebie urządzenie było o wiele bardziej skuteczne, żeby wilgotność powietrza była odpowiednia dla większego pomieszczenia, to zdecyduj się na taki nawilżacz powietrza, który z powodzeniem podłączysz do prądu.

Nawilżacz powietrza

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jak dzielą się nawilżacze powietrza?

Nawilżacze powietrza można podzielić na kilka rodzajów. Pierwsze z nich to nawilżacze powietrza parowe. W przeciwieństwie do tradycyjnego nawilżacza, ten rodzaj wymaga do funkcjonowania energii elektrycznej. Zebrana w pojemniku woda jest podgrzewana, na później wyrzucana z niego w postaci sterylnej, ciepłej mgiełki pary wodnej, w bardzo małym stopniu podnoszącej temperaturę w pomieszczeniu. Chcemy tutaj bardzo mocno podkreślić, że nawilżacze parowe są odpowiedzialne nie tylko za nawilżenie, ale również za oczyszczenie powietrza. Ten rodzaj nawilżacza powietrza polecamy głównie do pokojów dla dzieci oraz dla osób, które w dodatku pragną mieć możliwość robienia sobie inhalacji. Produkowanie pary wodne jest możliwe za sprawą wbudowanej w urządzenie grzałki. Jeżeli chodzi o wady tego rodzaju nawilżaczy powietrza, czy parowych, to charakteryzują się one dosyć wysokim parametrem energii elektrycznej, jak również niewielkim wzrostem temperatury, która panuje w danym pomieszczeniu. W sklepach zarówno internetowych, jak i stacjonarnych, można zauważyć wyjątkowo duże zróżnicowanie cenowe, jeżeli mówimy o tym konkretnym typie nawilżaczy powietrza. Najtańsze nawilżacze powietrza możesz kupić już za około 50 zł. Oczywiście będzie to podstawowy model nawilżacza powietrza, ale powinien poradzić sobie z nawilżeniem powietrza w niewielkim pomieszczeniu. Wiele osób nie szuka niczego więcej. Natomiast jeżeli chcesz mieć nawilżacz powietrza z funkcją oczyszczania, to musisz się przygotować na trochę większy wydatek. Za to taki nawilżacz bardzo dobrze sprawdzi się nie tylko w Twoim domu, ale również w biurze.

Nawilżacz powietrza

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Ranking nawilżaczy powietrza: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general