Jaki gramofon kupić?

Jeżeli największą przyjemność sprawiają Ci czyste dźwięki wybrzmiewające w nastrojowej atmosferze albo masz bardzo dużo płyt winylowych, których nie masz na czym odsłuchać, to powinieneś się bardzo mocno zastanowić nad zakupem gramofonu. Tego rodzaju urządzenia w ostatnich latach mogą świętować wielki powrót. Dla nas nie jest zaskakujące, że zdobyły one nowych fanów. Wynika to z kilku przyczyn. Przede wszystkim gramofony są nie tylko ładne, ale również potrafią perfekcyjnie i na bardzo wysokim poziomie odtwarzać utwory muzyczne. Jaki gramofon powinien wybrać, jeżeli jesteś prawdziwym melomanem i nie wyobrażasz sobie dnia bez przesłuchania ulubionej płyty winylowej? Podpowiemy Ci na co powinieneś zwrócić uwagę, gdy chcesz kupić tego rodzaju urządzenie.

Polecane gramofony


back to menu ↑

W jaki sposób działa gramofon?

Skąd w ogóle wzięło się to urządzenie? Jaka jest jego historia? Gramofon jest często nazywany również adapterem albo odtwarzaczem płyt winylowych. Pierwotnie był następną fonografu, który został wynaleziony Thomasa Edisona. Emil Berlinger, który zachwycił się urządzeniem stworzonym przez Edisona, zaczął je stopniowo zmieniać. W 1887 roku stworzył on i opatentował pierwszą konstrukcję gramofonu. To urządzenie przez bardzo wiele lat cieszyło się gigantyczną popularnością. W późniejszych latach zostało one trochę zapomniane ponieważ na rynek weszły wyjątkowo dobrze wszystkim znane odtwarzacze płyt CD i kaset magnetofonowych. Aktualnie gramofon znowu stał się popularny i gości na co dzień w wielu polskich domach. W jaki sposób działa gramofon? Jaka jest zasada jego funkcjonowania? Płyty gramofonowe posiadają specjalnie, nieregularnie rozmieszczone rowki. Igła urządzenia, które przesuwa się wzdłuż nich, generuje drgania, natomiast one przekształcają się w dźwięk. Bardziej zaawansowane modele przeszły wiele modyfikacji elektronicznych, żeby sygnał był jeszcze mocniejszy, lepszy oraz odtwarzany przez głośniki, a nie przez membranę.

Gramofon

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jaki gramofon powinieneś kupić?

Piękne, zaawansowane pod względem technologicznym gramofony w bardzo atrakcyjnych cenach możesz już spotkać na sklepowych półkach. Mimo tego, że mają one niezaprzeczalne zalety estetyczne, to nie powinieneś się kierować tylko i wyłącznie tym wyznacznikiem. Powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na poszczególne parametry oraz właściwości gramofonu. Warto również bardzo dokładnie przyjrzeć się poszczególnym elementom. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby miały one jak najwyższą jakość, to nie powinieneś się decydować na zakup najtańszego modelu, który jest dostępny w sklepie.

Gramofon

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie są rodzaje gramofonów?

Możemy tutaj wyróżnić trzy podstawowe kategorie gramofonów, zależnie od sposobu ich obsługi. Pierwszym rodzajem jest gramofon manualny, czyli najbardziej klasyczny odtwarzacz płyt winylowych. Ramię gramofonu podnosi się oraz opuszcza siłą własnych rąk. Natomiast po zakończonej pracy urządzenie sam musisz wyłączyć. Tego rodzaju adaptery bardzo rzadko się psują. Z tego względu zazwyczaj są one wybierane przez wielbicieli dobrej muzyki. Natomiast gramofon automatyczny jest dużo bardziej zaawansowany pod względem technologicznym. Posiada on wbudowany mechanizm, który jest odpowiedzialny za sterowanie ramieniem urządzenia. Gramofon automatyczny może jak sama nazwa wskazuje automatycznie włączyć płytę. Natomiast po zakończeniu odtwarzania utworów adapter samoczynnie się wyłączy. Zazwyczaj posiada on również funkcję ciągłego odtwarzania. Jest niezwykle prosty w obsłudze. Wystarczy, że wybierzesz płytę winylową, której chcesz posłuchać, a następnie włożysz ją do automatycznego gramofonu oraz wciśniesz właściwy przycisk.

back to menu ↑

Jakie są najważniejsze parametry przy wyborze gramofonu?

Jesteś już świadomy tego, że chcesz mieć w swoim domu prawdziwy gramofon. Marzysz o tym, żeby postawić go na stoliku albo na blacie kuchennym w swoim mieszkaniu. Jednak kupienie gramofonu pod wpływem impulsu nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Zacznij od spokojnego przejrzenia parametrów poszczególnych modeli. Powinieneś zwrócić uwagę między innymi na jego napęd i igłę.

back to menu ↑

Ranking gramofonów: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general