Jak wybrać odtwarzacz CD lub SACD?

Chociaż rynek płyt CD trochę się zmniejszył, to możemy mu wróżyć całkiem stabilną przyszłość. Po pierwszych zachwytach nad słuchaniem muzyki w formacie cyfrowym, wiele osób wróciło do słuchania ulubionej muzyki na klasycznych płytach CD. Jeżeli też zaliczasz się do tego grona, to zachęcamy Cię do wnikliwego przeczytania tego poradnika zakupowego. W teorii nieograniczony dostęp do zasobów sieciowych w ogóle nie jest taki szybki oraz nie kłopotliwy. Pewnie w praktyce już nie raz się o tym przekonałeś. Natomiast, gdy masz płytę CD, to wystarczy, że położysz ją na tacce, wciśniesz przycisk play i już możesz cieszyć się ulubioną muzyką. To właśnie powoduje, że klasyczne płyty CD nadal mają bardzo silną pozycję na rynku muzycznym. W dodatku piosenkarze nie rezygnują z ich wydawania.  Na co dzień jest bardzo dobrym wyborem, ponieważ pozwala na miłe słuchanie muzyki, bez żadnego dodatkowego wysiłku, czy konieczności ustawiani sprzętu. Odtwarzacze CD zarówno pod względem obsługi, jak i jakości dźwięku, są po prostu wspaniałymi urządzeniami. Co ciekawe, na rynku w ostatnich latach pojawiły się nawet całkiem nowe modele odtwarzaczy. W dodatku wiele osób ma bardzo duże kolekcje płyt CD i szuka urządzenia, na którym mogłoby je bez problemu odtworzyć. Niektórzy w swoich zbiorach mają również płyty SACD. Na nich dźwięk został zapisany w formacie DSD. Obecnie ten format znowu stał się bardzo modny.

Polecane odtwarzacze CD


back to menu ↑

Czy lepszy będzie odtwarzacz CD czy SACD?

Zwiększająca się popularność plików DSD miała wpływ na dostęp do odtwarzaczy płyt SACD. Tego rodzaju płyty mają w sobie nagrania o dużo wyższej jakości niż klasyczne nośniki CD. Niektóre nagrania zostały przygotowane w celu wielokanałowego odtwarzania dźwięku, nawet za pomocą kilku subwooferów. Płyty SACD są zazwyczaj mniej atrakcyjne cenowo. Na ich kupno powinieneś się zdecydować tylko i wyłącznie wtedy, gdy jesteś audiofilem i chcesz się rozwijać, poznawać nowe gatunki muzyki. W dodatku zapis wielokanałowy jest dosyć problematyczny w praktyce. Niewielu użytkowników, nawet pośród największych wielbicieli tego rozwiązania, kupiło sobie wielokanałowy system audio. Z tego względu odtwarzacze SACD/CD należy uznać za odtwarzacze CD. Czasami są one naprawdę bardzo wysokiej jakości. Można na nich odtwarzać również płyty SACD.

Odtwarzacz CD

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie odtwarzacza CD?

Zanim wybierzesz jakiś konkretny model, to powinieneś zastanowić się, czy zależy Ci tylko i wyłączne na odtwarzaniu ukochanej muzyki z płyt, czy też myślisz o urządzeniu, które będzie miała większą funkcjonalność, na przykład będziesz mógł na nim odtwarzać płyty DVD. Takie rozwiązanie będzie dla Ciebie dobre, w szczególności wtedy, gdy nie masz miejsca na rozbudowany zestaw kina domowego. Wtedy będziesz mógł zainwestować tylko i wyłącznie w głośniki oraz tradycyjny wzmacniacz.

Odtwarzacz CD

fot. AdobeStock

Kolejną bardzo ważną informacją jest ilość obsługiwanych przez niego standardów odtwarzania dźwięku. Im więcej jest tych standardów, tym lepiej dla Ciebie. Dobrze, gdy poza CD Audio, będzie on odtwarzał formaty MP3, WMA lub starsze ATRAC 3. Gdy zdecydujesz się na odtwarzacz DVD to powinieneś wybrać taki model, który będzie odtwarzał formaty DivX i Xvid. Za sprawą tych standardów odtwarzania w ogóle nie odczujesz przepaści technologicznej. Na takich urządzeniu bez problemu obejrzysz filmy przez Internet oraz ten nagrany na płycie DVD. Sprawdź również, czy wśród najważniejszych wejść i wyjść jest dostępne wejście USB. Da Ci ono możliwość odtwarzania muzyki z pendrive’a. W dodatku, łączność Bluetooth, funkcje AirPlay oraz DLNA bardzo Ci się przydadzą. Umożliwią one podłączenie do odtwarzacza pozostałych niezbędnych urządzeń bezprzewodowo. Gdy bardzo często słuchasz piosenek z określonych płyt CD i stają się one tłem dźwiękowym dla Twoich codziennych zajęć, to powinieneś się również zastanowić nad zakupem zmieniarki płyt CD. W rozmaitych modelach tych urządzeń możesz za jednym razem umieścić od 3 do 5 płyt CD. Funkcjonuje to w taki sposób, że każda płyta jest umieszczana na samodzielnej tacce.

back to menu ↑

Ranking odtwarzaczy CD: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general