Co to jest system multiroom?

W obecnych czasach, gdy na spokojnie posłuchanie muzyki, zazwyczaj nie masz czasu, to pewnie marzysz o tym, żebyś mógł zabrać ze sobą ulubione piosenki, w każde miejsce, w które tylko się udasz. W czasie, gdy poza domem korzystasz z radia w samochodzie albo ze smartfona oraz ze słuchawek, to w domu pewnie chcesz mieć jakieś bardziej wygodne i stacjonarne rozwiązania. Chcesz swobodnie chodzić po mieszkaniu, słuchać piosenek, które są dopasowane do Twojego aktualnego nastroju i nie ograniczać się do podkręcania głośności na jednym dostępnym urządzeniu grającym. Właśnie dlatego powinieneś się dowiedzieć, czym jest system multiroom.

W jaki sposób funkcjonuje system multiroom?

Najprościej możemy powiedzieć, że jest to system, który daje możliwość odtwarzania muzyki w każdym pomieszczeniu z jednego, wspólnego urządzenia. Potrzebujesz jednostki multiroomowej, do której podłączysz źródło dźwięku. Do jednostki multiroomowej podłączane są głośniki rozmieszczane w wybranych przez Ciebie pomieszczeniach. W najbardziej podstawowej wersji możesz odtwarzać tą samą muzykę w kilku pokojach. Jednak multiroom może dać Ci możliwość słuchania różnych piosenek w różnych pomieszczeniach w jednym czasie.

System multiroom

fot. AdobeStock

Jakie głośniki będą odpowiednie do systemu multiroom?

Głośniki możesz podłączyć za pomocą kabli. Możesz też wybrać wersję bezprzewodową. Masz prawo również zdecydować się na głośniki podwieszane, głośniki schowane w ścianach albo na kolumny wolnostojące. Tak naprawdę masz mnóstwo możliwości. Najbardziej nowoczesne głośniki multiroomowe łączą się z internetem oraz z siecią domową. Stają się częścią systemu tak zwanego inteligentnego domu. Dzięki nim w komfortowy sposób możesz korzystać z serwisów muzycznych. Większość głośników multiroom jest obsługiwana za pomocą przeznaczonej do tego aplikacji na smrtfonie. Pozwala ona Ci sterować muzyką w całym mieszkaniu. Taka aplikacja jest niezwykle prosta w obsłudze oraz w instalacji. Pozostałe systemy mogą być sterowane za pomocą centralnego pilota lub pilotów znajdujących się w każdym pomieszczeniu. Aktualnie amplitunery kina domowego mogą być również wyposażone w funkcję multiroom. Nie musisz wtedy kupować samodzielnej jednostki centralnej.

System multiroom

fot. AdobeStock

Co oprócz głośników znajduje się w systemie multiroom?

Każdy system multiroom może być złożony z kilku urządzeń, bo odtwarzania jest oparte na połączeniu z domową siecią lub funkcji Bluetooth. W związku z tym możesz jako źródło dźwięku stosować domowe urządzenia. Może to być na przykład telefon, zestaw kina domowego, odtwarzacz płyt, odbiornik radiowy lub telewizor. W dodatku, gdy korzystasz z urządzeń z wbudowanymi serwisami muzycznymi, to nie musisz się ograniczać tylko i wyłącznie do własnych zasobów, czyli plików na dysku komputera albo kolekcji standardowych płyt. System multiroom ma być w sobie wbudowane najpopularniejsze serwisy muzyczne oraz filmowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś słuchał playlist z You Tube, Spotify albo Tidal.  Gdy wybierasz komponenty do systemu multiroom, to dobrze by było uwzględnić również to, jakie dodatkowe usprawnienia mają w sobie kupowane przez Ciebie urządzenia. Bardzo dobrym pomysłem może być oparcie systemu multiroom na telewizorze z dostępem do internetu oraz z wbudowanymi aplikacjami. To w bardzo dużym stopniu rozszerzy możliwości domowego systemu do słuchania muzyki. Oprócz głośników, w szczególności w domach z ogrodem albo z tarasem, dobrze jest dokupić również bezprzewodowe słuchawki. Dzięki nim będziesz mógł się swobodnie poruszać po całym domu, nawet gdy źródło dźwięku znajduje się daleko od Ciebie. Wyobraź sobie dom, w którym z sypialni każdego poranka sączy się łagodna muzyka, a gdy szykujesz się do pracy, to w uszach masz bardziej energetyczną melodię, w jadalni możesz sobie posłuchać delikatnego jazzu, a wieczorem, gdy bierzesz relaksującą kąpiel, to słuchasz ulubionej, spokojnej muzyki. Właśnie tak działa system multiroom. Chociaż brzmi jak bajka, to polecamy Ci bliżej zainteresować się tym tematem i czerpać przyjemność ze słuchania muzyki.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general